Co to jest HCL i jak można o nie zadbać?
Pod skrótem HCL ukrywa się pojęcie “Human Centric Lighting”, czyli oświetlenie, które stawia człowieka oraz jego potrzeby w centrum. To jeden z istotnych elementów, które sprawiają, że praca, zajęcia czy odpoczynek są wolne od problemów (także związanych ze zdrowiem). W jaki sposób zadbać o wprowadzenie HCL w swoim domu lub miejscu pracy? Pomóc mogą w tym produkty takie, jak lampy biurkowe marki Montis.
2023-10-11, 14:01

Dlaczego warto zadbać o dobre oświetlenie? Kilka (nie)oczywistych powodów

Najlepiej, by jak najczęściej korzystać z naturalnego oświetlenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Szczególnie mowa tu o miesiącach jesienno-zimowych, kiedy dzień jest krótszy i zmrok szybciej zapada. Podobnie jest w sytuacji, gdy wykonujemy pracę w miejscach zasadniczo zamkniętych (magazynach, biurach czy mieszkaniach). Wtedy chcąc nie chcąc musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia. 

Wydawać by się mogło, że temat zasadności właściwego oświetlenia w mieszkaniu lub miejscu pracy jest dość oczywisty. Tymczasem wiele osób zapomina o nim albo zwyczajnie je lekceważy. Przełożyć się to może na przykład na problemy związane ze zdrowiem (np. choroby i zaburzenia wzroku) oraz snem. Nieodpowiednie oświetlenie wpływa również źle na samopoczucie i poziom nastroju. A to często przekłada się z kolei na jakość wykonywanej pracy, naukę czy nawet relaks. Przy złym oświetleniu łatwo także o popełnienie błędu (na przykład w obliczeniach) czy potknięcie się i narażenie na potłuczenia (w najlepszym wypadku).

Przy złym oświetleniu chodzi nie tylko o brak odpowiedniej ilości i natężenia światła. To także korzystanie z niewłaściwie dobranego. Może ono pobudzać, zamiast uspokajać i wyciszać. I odwrotnie - zamiast pobudzić, wprowadzi w bardziej usypiający nastrój. 

Dobrze dobrane oświetlenie może natomiast przyczynić się do wzrostu komfortu życia. W dobrze oświetlonych pomieszczeniach lepiej i chętniej się pracuje, bawi, śpi czy odzyskuje siły lub zdrowie. Dobre oświetlenie jest kluczowe zarówno dla osób aktywnych zawodowo, jak i dzieci czy seniorów.

 

Oświetlenie zorientowane na człowieka. Na jakie aspekty powinno się zwrócić uwagę?

 

W dbaniu o właściwe oświetlenie pomaga koncepcja HCL. Uwzględnia ona rytm dobowy człowieka (czyli to, kiedy jest aktywny, oraz kiedy wypoczywa i śpi), kontakt ze światłem dziennym, a także - być może najważniejsze - indywidualne doświadczenie. Czyli to jak światło wpływa na zachowanie człowieka; jak się on czuje, jakie emocje okazuje w danej sytuacji itd.  Inaczej będzie też wyglądało oświetlenie w przedszkolu czy w domu opieki seniorów, inaczej w biurowcu, a inaczej w mieszkaniu. 

Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu, instalowaniu oraz korzystaniu z oświetlenia? Oto kilka kwestii, o których warto jest pamiętać:

 • temperatura barwowa - to zdecydowanie jeden z najważniejszych parametrów HCL - chodzi w nim o odpowiednie dopasowanie światła zimnego, neutralnego oraz ciepłego. Uważa się, że na początku dnia powinno się korzystać raczej z aktywizującego światła zimnego, za dnia (do nauki i pracy) ze światła neutralnego, natomiast do odpoczynku i zasypiania powinno się stopniowo wprowadzać światło ciepłe. Wszystko jednak zależy od miejsca, bo na przykład w przedszkolu lepiej jest na początek dnia wprowadzić światło o niższej temperaturze; 

 • intensywność światła - przyjmuje się, że powinna być wyższa rano, niższa pod wieczór;
 • właściwe rozprowadzenie światła -  powinno być równomierne, ale także dopasowane do czynności i zadań (np. wieczorem poleca się skupienie go na miejscach pracy);
 • natężenie światła - je także należy dopasować do czynności - np. do pracy biurowej będzie to 500-1000 luksów (lumenów na metr kwadratowy), a do odpoczynku - 100 luksów;
 • kolor wnętrz i rodzaje powierzchni - oświetlenie powinno być dopasowane do kolorystyki ścian, sufitu czy podłogi. Jasne barwy odbijają światło, a ciemne je pochłaniają. Powierzchnie i kolory metalowe, lustra czy powierzchnie błyszczące również mogą działać odbijająco;
 • czas użytkowania danej przestrzeni - jeśli ludzie bywają w danym miejscu rzadko, przez bardzo krótki czas lub w ogóle tam nie zaglądają, nie ma potrzeby zwracania uwagi na HCL;
 • elastyczność oświetlenia - ważne jest to, by oświetlenie można było w łatwy sposób przesuwać, zgodnie z daną sytuacją;
 • prostota i intuicyjność obsługi.

  Skorzystaj z lamp biurkowych Montis i zadbaj o dobre oświetlenie swojego miejsca pracy i odpoczynku

  We wprowadzeniu do swojego otoczenia zasad HCL przydać się mogą LED-owe lampy biurkowe z oferty Montis Polska. Są one wyposażone w możliwości prostego regulowanie światła, zależnie od pory dnia i wykonywanych aktywności. Dodatkowo są bardzo stabilne, dzięki czemu oświetlenie nie przechyla się lub nie opada, co również mogłoby przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Z drugiej strony nie sprawiają większych problemów przy przenoszeniu i zmienianiu położenia elementu oświetlającego (także za sprawą ładowanego akumulatora, który wystarczy na kilka lub nawet kilkanaście godzin pracy - zależnie od modelu i wybranego trybu oświetlenia).

  Sprawdź ofertę lamp biurkowych Montis Polska  KONTAKT / AUTOR
  Klaudia Michalak
  PR & Marketing Assistant
  2moro
  POBIERZ JAKO WORD
  Pobierz .docx
  Biuro prasowe dostarcza WhitePress
  Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
  Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

  WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

  W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.